LA is an expensive place to live. Our founder, being a native Texan, wants to bring a little southern hospitality to a place that’s not always so hospitable to our wallets! JG Music Education provides affordable rates that appeal to both the parent with a great job as well as the starving artist looking to perfect his or her craft!

 

Single Course Rate Options

Pay Per Class: $65 per lesson (includes 1 hour lesson)

Pay Per Month: $240 per month (includes one 1 hour lesson each week)

 

Multiple Course Rate Options

2 Course Bundle: $114 per week (includes two 1 hour courses each week, 1 in each desired instrument)

2 Course Monthly Bundle: $456 per month (includes two 1 hour courses each week, 1 in each desired instrument for 1 month)

3 Course Bundle: $180 per week (includes three 1 hour courses each week, 1 in each desired instrument)

3 Course Monthly Bundle: $720 per month (includes two 1 hour courses each week, 1 in each desired instrument for 1 month)

 

Songwriting Course

Pay Per Class: $65 per lesson (includes 1 hour lesson)

Pay Per Month: $240 per month (includes one 1 hour lesson each week)

 

Engineering Course

$2400 per semester (due at the start of first day of class; includes all supplies)

payment plan option: 50% due at the start of first lesson; 25% due at start of week 4; 25% due at start of week 8